Служебният кабинет одобри промени в Закона за пътищата като реакция на

...
Служебният кабинет одобри промени в Закона за пътищата като реакция на
Коментари Харесай

Притисната от Брюксел: Държавата бърза с промени в тол системата

Служебният кабинет утвърди промени в Закона за пътищата като реакция на правосъдната опасността от страна на Европейската комисия. Брюксел предяви иск против България поради липса на транспонирана инструкция по отношение на тол системата и действително българската електронна система за таксуване не е задоволително оперативно съвместима с европейската и това пречи на събираемостта на приходите.

Целта на утвърждения в сряда законопроект е точно възстановяване на оперативната съгласуемост на електронните системи за пътно таксуване сред страните и улеснение обменът на информация за неплатени такси.

Досегашното разбиране „ Европейската услуга за електронно събиране на такса за изминато разстояние “ и „ ЕУЕСТ “ се заменя с „ Европейската услуга за електронно пътно таксуване “ или „ ЕУЕПТ “. Тя е спомагателна във връзка с националната услуга за електронно пътно таксуване. Хармонизират се условията към доставчиците на европейската услуга за електронно пътно таксуване. Те би трябвало да си сътрудничат в цялостна степен със структурите, събиращи пътна такса, при напъните им за правоприлагане. Така се покачва общата успеваемост на електронните системи за пътно таксуване.

Прецизират се условията за правене и поддържане на заявление за област на ЕУЕПТ. В него се дефинират общите условия за достъп на доставчиците на услугата до областите на ЕУЕПТ и изискванията за реализиране на оперативна съгласуемост.

С препоръчаните промени се вкарват условията на Директива (ЕС) 2019/520 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 година и националното законодателство се привежда в сходство с европейското. Директивата цели електронните системи за пътно таксуване в Общността да се създадат оперативно съвместими, с цел да се понижат разноските, свързани със заплащането на пътни такси в целия Съюз.

Припомняме, че крайният период за транспониране на тази инструкция бе 19 октомври 2021 година Комисията стартира произвеждане за нарушаване против България през ноември 2021 година и реши да изпрати стимулирано мнение през май 2022 година

Направените в този момент в закона промени вкарват наредбите на директивата, предвиждащи съдействие за трансграничен продан на информация в региона на нарушаванията за неплащане на пътна такса по член 179, алинея 3 - 36 от Закона за придвижването по пътищата. По този метод се улеснява идентифицирането на нарушителите и налагането на съответни наказания.

Припомняме, че предходната година депутатите от 48-ото Народно заседание гласоподаваха промени в Закона за пътищата, с които се пробваха да поправят възможни неудобства за жителите и пътния отрасъл при заплащането на пътни такси и винетки.

Въпреки че имаше концепция комисионните за доставчиците да бъдат понижени, а самите НДУ-та (Националните снабдители на услуги) да бъдат разграничени на такива, които продават единствено винетки, а други – единствено тол, болшинството отхвърли измененията. В момента частните медиатори са две компании, които са получили над 110 млн. лева комисионни.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР